a

instagram

twitter

Telegram

کپی رایت 2015 رنگین کمان حق.
تمامی حقوق محفوظ است.

ثـبـت نــام

9 صبح تا 8 شب

ســاعـت کــاری : شنبه تا پنجشنبه

71098000

تـمـاس بـرای مـشـاوره رایـگــان

اینستاگرام

توئیتر

جستجو
منو
 

تعیین تاریخ مدت ملاقات

موسسه حقوقی رنگین کمان حق > تعیین تاریخ مدت ملاقات

تعیین تاریخ مدت ملاقات

ملاقات فرزند مشترک گاه در پرونده های خانوادگی مطرح و قاضی مکلف به تعیین تکلیف آن می باشد در این مقاله  بیشتر موارد کاربردی دعوی ملاقات طفل مطرح است و مباحث و نظرات اکدمیک در این مبحث به بعد موکول می گردد. از جمله مسایل مهمی که بسیاری از زوجین پس از طلاق با آن روبرو می‌شوند، مسأله حضانت کودک است. هر یک از زوجین می‌خواهند از طریق بر عهده گرفتن حضانت، فرزند مشترک را پیش خود نگه دارند تا شاید بتوانند درد‌ها و رنج‌های جدایی را زود‌تر فراموش کنن در این موارد  که حضانت طفل به احدی از والدین داده می شود دادگاه باید تکلیف ملاقات فرزند مشترکی که  حضانت با او نیست را مشخص نمایید و اگر چه حضانت با شخصی دیگر میباشد ولی این امر نافی حق ملاقات طفل توسط دیگری نیست.

دایره شمول حق ملاقات  فرزند مشترک

حق ملاقات فرزند می تواند قبل از طلاق صورت پذیرد و یا دعوی ملاقات فرزند در حین رسیدگی به طلاق توافقی نیز باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

نحوه درخواست حق ملاقات فرزند قبل از طلاق

در صورتی که به هر دلیل زوجین با یکدیگر زندگی مشترک نکرده و درخواست طلاق نیز نداده باشند خواهان حق ملاقات باید درخواست ملاقات فرزند مشترک را جداگانه از دادگاه بخواهد.

ملاقات فرزند مشترک حین یا بعد از طلاق

طلاق، تنها رابطه زوجیت را از بین می‌برد اما رابطه پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی را از بین نمی‌برد. این ارتباطی دایمی و ابدی است و بنابراین هیچ کس نمی‌تواند پدر یا مادر را از ملاقات با فرزندش منع کند. به این جهت است که طبق قانون نمی‌توان بدون اجازه طرف مقابل، فرزند را از کشور خارج کرد و حتی از شهری به شهر دیگر برد، مگر اینکه مصلحت طفل ایجاب کند و دادگاه اجازه بدهد. البته برای سفرهای زیارتی، هرچند پدر ناراضی باشد، دادگاه اجازه خواهد داد

بر اساس ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی، هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نیست، حق ملاقات طفل خود را دارد. تعیین زمان و مکان ملاقات و سیر جزییات مربوط به آن در صورت اختلاف بین ابوین، با محکمه است. باید توجه داشت بر اساس قانون دادگاه رسیدگی کننده به طلاق  باید در خصوص فرزند مشترک تعیین تکلیف نماید  و نیاز به در خواست ملاقات فرزند  بصورت جداگانه نمی باشد و بر اساس قنون دادگاه مکلف به تععین رسیدگی می باشد.

دادگاه صالح بر رسیدگی به حق ملاقات طفل

به موجب بند ۷ ماده واحده قانون اختصاص تعدادی از دادگاههای موجود به دادگاههای موضوع اصل ۲۱ قانون اساسی مصوب مرداد ۱۳۷۶ و نیز ماده ۴ لایحه اصلاح قانون تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۸۱ و همچنین بند ب ماده ۴ آئین نامه اصلاحی قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب بهمن ۱۳۸۰ حضانت و ملاقات اطفال در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.

 نحوه تعیین زمان و مدت ملاقات فرزند مشترک

طبق ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی ، « هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نیست، حق ملاقات طفل خود را دارد. تعیین زمان و مکان ملاقات و سیر جزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف بین ابوین با محکمه است. بنا به این ماده ، هرکدام از والدین این حق را دارند که درفواصل معین با کودک خود ملاقات کنند و حتی فاسد بودن مادر یا پدر هم باعث نمی شود از ملاقات وی با فرزندش جلوگیری شود. در صورتی که میان پدر و مادر درباره مدت ملاقات و نحوه آن توافق شده باشد، طبق همان توافق عمل می شود. اما در هر صورت توافق نشدن، دادگاه در حکم خود مدت ملاقات و نحوه آن را برای کسی که حق حضانت ندارد ، معین می کند. معمولاً دادگاه ها یک روز یا دو روز از آخر هفته را به این امر اختصاص می دهند و گفته می شود ملاقات بیش از این با شخصی که حضانت  را به عهده ندارد، موجب اختلال در حضانت و دوگانگی در تربیت کودک می شود.اما سلب کلی حق ملاقات از پدر یا مادری که حضانت به عهده او نیست برخلاف صراحت ماده قانون مدنی است و دادگاه نمی تواند حکم به آن بدهد. با این حال اگر ملاقات با پدر یا مادری که حضانت به عهده او نیست واقعاً برای مصالح کودک مضر باشد ، دادگاه می تواند مواعد ملاقات را طولانی تر کند و مثلاً به جای هفته ای یک بار ماهی یک بار یا هر شش ماه یک بار تعیین کند یا ملاقات با حضور اشخاص ثالث باشد.

مخالفت در ملاقات حضانت فرزند

در صورتی که پدر یا مادری که دارای حق حضانت است، از ملاقات طرف دیگر (که طبق دستور دادگاه دارای حق ملاقات است ) ممانعت کرد ، برای اجرای دستور دادگاه به نیروی انتظامی سپرده می شود و عنداللزوم می توان از ضمانت اجرایی ماده ۶۳۲ قانون مجازات اسلامی اسلامی استفاده کرد که به موجب آن، « اگر کسی از دادن طفلی که به او سپرده شده است،در موقع مطالبه اشخاصی که قانوناً حق مطالبه دارند ، امتناع کند ، به مجازات از ۳ تا ۶ ماه حبس یا به جزای نقدی از یک میلیون ریال و ۵۰۰ هزار تا ۳ میلیون ریال محکوم خواهد شد.

 نکات کاربردی در دعوی ملاقات فرزند مشترک

*در صورت  توافق میان زوجین در خصوص زمان و مکان ملاقات دادگاه  مطبق با توافق عمل می نماید.

*مکان  ملاقات  در صورتی که طفل شیر خوار باشد میتواند در کلانتری محل زوجه باشد.

*در صورت خروج طفل از ایران بدون اجازه میتوان حق ملاقات را تغییر داد.

*سلب حق ملاقات امکان ندارد ولیکن تغییر در زمان و کاهش آن امکان پذیر است.

*در دعوی ملاقات طفل در صورت بروز حادثه جدید امکان تجدید نظر در حکم وجود دارد و موضوع جنبه اعتبار امر مختومه ندارد.