a

instagram

twitter

Telegram

کپی رایت 2015 رنگین کمان حق.
تمامی حقوق محفوظ است.

ثـبـت نــام

9 صبح تا 8 شب

ســاعـت کــاری : شنبه تا پنجشنبه

71098000

تـمـاس بـرای مـشـاوره رایـگــان

اینستاگرام

توئیتر

جستجو
منو
 

قرارداد اجاره خانه

موسسه حقوقی رنگین کمان حق > قرارداد اجاره خانه

۱۰ نکته برای عقد قرارداد اجاره خانه

این روزها قیمت مسکن به گونه‌ای است که بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که به جای خرید خانه، اجاره‌نشین شوند. بر اساس آمار حدود ۳۰ درصد از مردم کشور مستأجر هستند و این روند در سال‌های اخیر رو به رشد بوده است. با در نظر گرفتن آمار صاحب‌خانه‌ها و روابط آن‌ها با مستأجران خود، می‌توان گفت که طیف وسیعی از جمعیت کشور با مسئله‌ای تحت عنوان اجاره درگیر هستند. به همین خاطر آگاهی از قوانین مربوط به اجاره مسکن؛ هم برای صاحب‌خانه‌ها و هم برای مستأجران امری ضروری است. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و ۱۰ نکته‌ی مهم درباره‌ی عقد قرارداد اجاره خانه را توضیح دهیم:

۱٫ چرا باید قوانین عقد قرارداد اجاره را بدانیم؟

بعضی از افراد تصور می‌کنند که آگاهی از قوانین اجاره برای مستأجران ضرورت چندانی ندارد و تنها صاحبخانه‌ها که اصطلاحا «مؤجر» نامیده می‌شوند، باید از قوانین اطلاع داشته باشند. این تصور نادرست است؛ زیرا اجاره خانه یک موضوع دوطرفه است و مسائل مربوط به قرارداد اجاره با هردو طرف قرارداد ارتباط دارد. بنابراین فرقی ندارد که مستأجر باشید یا مؤجر؛ در هر صورت باید نسبت به این قوانین بخصوص در هنگام عقد قرارداد اجاره خانه آگاه باشید تا در صورت وجود مشکلات احتمالی بتوانید از حق خود دفاع کنید.

۲٫ قولنامه چیست؟

این عبارت همان طور که از نامش هم پیداست، برگه‌ای است که در آن طرفین قول‌ها و یا به عبارت بهتر، تعهدات خود را نسبت به یکدیگر در آن ذکر کرده و پای آن را امضا می‌کنند. قولنامه دستی در سه نسخه تنظیم می‌شود که دو نسخه‌ی آن نزد طرفین معامله و نسخه‌ی سوم نزد املاکی محفوظ می‌ماند. قولنامه‌ها از اعتبار قانونی در دادگاه برخوردار هستند و می‌توانند مورد استناد قرار بگیرند. به همین خاطر باید در تنظیم آن‌ها دقت شود و تمام جزییات بصورت شفاف و دقیق آورده شوند.

عقد قرارداد اجاره نامه

۳٫ قرارداد رسمی به چه قراردادی گفته می‌شود؟

قراردادهای رسمی قراردادهایی هستند که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شوند. ممکن است برخی افراد فقط به انعقاد قرارداد نزد بنگاه مسکن اکتفا کنند؛ در این صورت، طرفین باید جزییات قرارداد را در برگه‌های مخصوصی که از طرف اتحادیه به املاکی‌ها داده شده، ثبت و پای آن را امضا کنند. به قراردادهایی که بر روی کاغذ و بدون مراجعه به دفاتر ثبت اسناد منعقد می‌شوند، قراردادهای عادی یا قولنامه دستی گفته می‌شود. در زیر نمونه قرارداد رهن و اجاره در قالب قولنامه دستی آورده شده است.

۴٫ کد رهگیری چیست؟

از سال ۸۷ به بعد بر اساس قانون تصویب شده توسط هیئت دولت، تمام مشاوران املاک موظف هستند معاملات انجام شده را در سامانه‌ای به نام سامانه‌ی ثبت معاملات و املاک کشور ثبت کنند. این کار از یک سو درستی معامله‌ی انجام شده را تضمین کرده و از سوی دیگر امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به مسکن را برای دولت و نهادهای نظارتی و آماری فراهم می‌کند. هر معامله‌ای که در بنگاه‌ها انجام شود، در این سامانه ثبت شده و پس از آن یک کد رهگیری دریافت می‌کند. اگرچه کد رهگیری بیشتر برای خرید و فروش املاک کاربرد دارد و از جرم‌هایی مانند فروش چندباره‌ی یک ملک جلوگیری می‌کند، با این حال طبق قانون، تمام معاملات اعم از اجاره و خرید باید در سامانه مربوطه ثبت و دارای کد رهگیری باشند. در شکل زیر نمونه قرارداد رهن و اجاره الکترونیکی آورده شده است که می‌توانید برای عقد قرارداد اجاره خانه از آن کمک بگیرید.

۵٫ هنگام عقد قرارداد اجاره مشخص کنید که چه کسی باید هزینه‌ی شارژ را پرداخت کند؟

در این مورد قانون خاصی وجود ندارد و خود مستأجر و مؤجر باید بر روی آن به توافق برسند. به طور کلی پرداخت هزینه‌های مشترک موضوعی است که تکلیف آن باید در هنگام بستن قرارداد مشخص شود. از آنجایی که هزینه‌ی شارژ صرف مخارج عمومی و جاری یک مجتمع مسکونی می‌شود، معمولاً از سوی اجاره‌نشین پرداخت می‌شود.

۶٫ آیا مستأجر باید هزینه‌ی تعمیرات را پرداخت کند؟

به طور کلی دو دسته تعمیرات وجود دارد؛ تعمیرات جزیی و تعمیرات اساسی. تعمیرات جزیی به تعمیراتی گفته می‌شود که مربوط به استفاده‌های کوتاه مدت است. مواردی مانند تعویض لامپ، تعویض پوشال‌های کولر و جزو مصارف جاری محسوب می‌شوند و به همین خاطر مستأجر باید هزینه‌های مربوطه را بپردازد. تغییر در ساخت ساختمان، هزینه‌ی رنگ‌آمیزی دیوارها، خرابی کلی سیستم گرم‌کننده و مواردی هستند که جزو تعمیرات اساسی محسوب می‌شوند و صاحب‌خانه باید هزینه‌های آن را پرداخت کند.

۷٫ تمدید قرارداد چگونه انجام می‌شود؟

مهم‌ترین نکته برای تنظیم متن تمدید قرارداد آن است که ابتدا مفاد قرارداد اولیه مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شود که کدام یک از بندها قرار است تغییر کند. برخی قراردادها در دوره‌ی دوم نسبت به دوره‌ی اول هیچگونه تغییری نمی‌کنند، به همین خاطر نیازی نیست که به صورت مجدد یک قرارداد تکراری و از نو نوشته شود؛ بلکه همان قرارداد قبلی با ذکر یک پاراگراف در پشت همان قرارداد مبنی بر تمدید قرارداد شماره x (شماره قرارداد اولیه)، ذکر تاریخ تمدید در متن تمدید قرارداد و امضای طرفین تمدید می‌شود و این کار از نظر حقوقی نیز معتبر و مورد استناد است. در صورتی که در هرکدام از بندهای قرارداد مانند اجاره بها، مدت قرارداد و تغییری ایجاد شود، باید تغییرات مربوطه در همین پاراگراف آورده شوند و در پایان نیز مورد تایید طرفین قرارداد قرار گیرد.

۸٫ چرا باید در ازای پرداخت اجاره بها رسید گرفت؟

ممکن است برخی تصور کنند که أخذ رسید در ازای پرداخت اجاره بها کار درستی نیست و نشانه‌ی بی‌اعتمادی است؛ اما حقیقت آن است که دریافت رسید تنها مدرک معتبر برای پرداخت اجاره بها است و اگر روزی صاحب‌خانه به هر دلیلی ادعایی مبنی بر عدم پرداخت اجاره بها از سوی مستأجر طرح کرد، می‌توان به این رسیدها استناد نمود.

۹٫ تغییر اجاره بها به چه صورت انجام می‌گیرد؟

بر اساس قانون، مؤجر حق ندارد که در طول مدت قرارداد قیمت مورد توافق را که در قرارداد قید شده، تغییر دهد؛ اما پس از پایان دوره‌ی قرارداد ممکن است مؤجر قصد افزایش اجاره بها را داشته باشد. معمولاً مؤجران تقاضای افزایش قیمت و مستأجران تقاضای کاهش قیمت دارند؛ به همین خاطر در صورت بروز این گونه اختلافات، باید به شوراهای حل اختلاف به عنوان مرجع رسیدگی جهت تعدیل اجاره بها مراجعه شود؛ این شورا بر اساس مسائل کارشناسی قیمت‌گذاری منصفانه را انجام خواهد داد.

۱۰٫ اگر مستأجر ملک را تخلیه نکرد، چه کنیم؟

مؤجر در دو حالت می‌تواند از مستأجر درخواست تخلیه ملک را کند؛ حالت اول زمان اتمام قرارداد اجاره است و حالت دوم زمانی است که مستأجر اجاره بها را به مدت حداقل سه ماه پرداخت نکرده باشد؛ در این صورت مؤجر می‌تواند با نوشتن درخواست تخلیه ملک به نزدیک‌ترین شورای حل اختلاف ملک خود را از تصرف مستأجر بیرون آورد. در قراردادهای عادی به سرعت می‌توان دستور تخلیه ملک را از مقامات قضایی دریافت کرد؛ اما این کار در حالتی که عقد قرارداد اجاره به صورت رسمی انجام شده باشد، زمان بیشتری خواهد گرفت؛ زیرا به مستأجر نیز فرصتی به عنوان تجدیدنظر داده خواهد شد.

نمونه قرارداد اجاره­ یا اجاره نامه آپارتمان « املاک مسکونی »

اجاره نامه

ماده ۱ : طرفین قرارداد
۱-۱-
موجر/ موجرین
آقای / خانم …. فرزند… به شماره شناسنامه …. صادره از …. کدملی …. متولد…. ساکن…. تلفن…. با وکالت/ قیمومیت/ ولایت/ وصایت …. فرزند…. به شماره شناسنامه …. متولد….به موجب ….
۲-۱-
مستاجر/ مستاجرین
آقای / خانم …… فرزند…. به شماره شناسنامه …. صادره از…. کد ملی…. متولد…. ساکن…. تلفن ….با وکالت/ قیمومیت/ ولایت/ وصایت…. فرزند….به شماره شناسنامه…. متولد….به موجب….

ماده ۲ : موضوع قرارداد و مشخصات مورد اجاره
عبارت است از تملیک منافع …. دانگ/ دستگاه/ یک باب …. واقع در …. دارای پلاک ثبتی شماره …. فرعی از …. اصلی…. بخش …. به مساحت …. متر مربع دارای سند مالکیت به شماره سریال…. به نام….مشتمل بر …. اتاق خواب با حق استفاده برق/ آب/ گاز به صورت اختصاصی/ شوفاژ روشن/ غیرروشن/ کولر/ پارکینگ به شماره و انباری به متراژ…. متر مربع/ تلفن دایر/ غیردایر به شماره …. و سایر لوازم و منصوبات و مشاعات مربوط که جهت استفاده به رویت مستاجر/ مستاجرین رسیده و مورد قبول قرار گرفته است.

ماده ۳ : مدت اجاره
مدت اجاره…… ماه/ سال شمسی از تاریخ    /    /     ۱۳ الی   /      /      ۱۳ می­باشد.

ماده ۴ : اجاره بها و نحوه پرداخت
۱-۴-
میزان اجاره بها جمعاً …….. ریال، از قرار ماهیانه مبلغ ………. ریال که در اول/ آخر هر ماه به موجب قبض رسید پرداخت می­شود.
۲-۴-
مبلغ …. ریال از طرف مستاجر/ مستاجران به عنوان قرض­الحسنه نقداً /طی چک بشماره …. بانک …. شعبه پرداخت شد و نقداً/ طی چک به شماره …. بانک …. شعبه در تاریخ /   /   ۱۳ به موجر پرداخت خواهد شد.

ماده ۵ : تسلیم مورد اجاره
موجر مکلف است در تاریخ /  /  ۱۳ مورد اجاره را با تمام توابع و ملحقات آن جهت استیفا به مستاجر/ مستاجرین تسلیم کند.

ماده۶ : شرایط و آثار قرارداد
۱-۶-
مستاجر نمی­تواند از مورد اجاره برخلاف منظور قرارداد (مسکونی، تجاری، اداری) استفاده نماید. مستاجر مکلف است به نحو متعارف از مورد اجاره استفاده نماید.
۲-۶-
مستاجر حق استفاده از مورد اجاره را به نحو مباشرت دارد و بایستی شخصاً از مورد اجاره استفاده کند علاوه بر این مستاجر حق انتقال و واگذاری مورد اجاره را به غیر دارد/ ندارد. در صورت تخلف و انتقال به غیر، اعتبار اجاره منوط به تنفیذ مالک خواهد بود در صورتیکه مستاجر مورد اجاره را به غیر بدون اذن مالک تسلیم کرده باشد، شخص متصرف، در صورت عدم تنفیذ در برابر مالک، در حدود مقررات قانونی مسئول خواهد بود.
۳-۶-
موجر باید مالک یا متصرف قانونی مورد اجاره باشد و در صورتی که به عنوان ولایت، وصایت، وکالت، قیمومیت، اجاره یا حق انتقال و از این قبیل اختیار اجاره­دادن داشته باشد، بایستی اسناد و مدارک مثبت حق انتقال را ضمیمه کند و مشاور موظف به احراز موضوع فوق است.
۴-۶-
در صورتی که مستاجر از پرداخت اجاره بها بیش از یک ماه تاخیر نماید، موجر می­تواند قرارداد را فسخ و تخلیه مورد اجاره را از مراجع ذی­صلاح بخواهد.
۵-۶-
پرداخت هزینه­های مصرفی آب/برق/گاز/ تلفن/ شارژ/ فاضلاب شهری بر عهده مستاجر است و باید در موعد تخلیه یا فسخ، قبوض پرداختی را به موجر عودت دهد.
۶-۶-
پرداخت هزینه نگهداری آپارتمان (حق شارژ و غیره) و هم­چنین افزایش احتمالی آن بر مبنای مصوب مسئول یا مسئولان ساختمان بر عهده مستاجر است.
۷-۶-
پرداخت هزینه و تعمیرات و هزینه­های کلی از قبیل نصب و راه­اندازی به منظور بهره­برداری از دستگاه تهویه، شوفاژ، کولر، آسانسور و شبکه آب، برق و گاز به عهده مالک است و هزینه­هایی جزیی مربوط به استفاده از مورد اجاره به عهده مستاجر است و نوع هزینه­ها و میزان آن را عرف تعیین می­کند.
۸-۶-
مالیات مستغلات و تعمیرات اساسی و عوارض شهرداری­ با موجر است. مالیات بر درآمد و مشاغل (تجاری، اداری) بر عهده مستاجر است.
۶-۹-
در خصوص اماکن تجاری مبلغ …. ریال به حروف …. ریال به عنوان حق سرقفلی توسط مستاجر به موجر تسلیم و پرداخت گردید/ نگردیده است.
۱۰-۶-
مستاجر مکلف است در زمان تخلیه، مورد اجاره را به همان وضعی که تحویل گرفته بود به موجر تحویل داده و رسید دریافت نماید. در صورت حدوث خسارت نسبت به عین مستاجره، مستاجر متعهد به جبرن خسارت وارده خواهد بود.
۱۱-۶-
موجر ملزم است در زمان تخلیه نهایی و با تسویه حساب بدهی­های زمان اجاره، نسبت به استرداد قرض­الحسنه دریافتی از مستاجر، با اخذ رسید اقدام نماید.
۱۲-۶-
در صورتی که موجر نسبت به پرداخت هزینه­هایی که موجب انتفاع از ملک می­باشد، اقدام نکند و به مستاجر نیز اجازه انجام تعمیرات لازم ندهد، مستاجر می­تواند شخصاً نسبت به انجام تعمیرات اقدام و هزینه­های مربوط را با موجر محاسبه کند.
۱۳-۶-
تمدید قرارداد اجاره فقط با توافق کتبی طرفین قبل از انقضای مدت قرارداد ممکن است در صورت تمدید، قرارداد اجاره الحاقی با شرایط و تغییرات مورد توافق بخش لاینفکی از قرارداد اجاره خواهد بود.
۱۴-۶-
مستاجر مکلف است به محض اتمام مدت اجاره، عین مستاجره را بدون هیچ­گونه عذر و بهانه­ای تخلیه و به موجر تسلیم نماید، چنانچه مستاجر مورد اجاره را در تاریخ انقضا، کامل تخلیه ننماید و یا به هر دلیلی از تسلیم آن به موجر خودداری نماید، موظف است، روزانه مبلغ …. ریال به عنوان اجرت­ المثل ایام تصرف بعد از اتمام قرارداد به موجر بپردازد و تهاتر خسارت ناشی از تاخیر تخلیه (اجرت­المثل) یا مبلغ قرض­الحسنه بلااشکال است.

ماده۷ :
کلیه خیارات ولو خیار غبن به استثنای خیار تدلیس از طرفین اسقاط گردید.

ماده ۸  :
این قرارداد در سایر موارد تابع قانون مدنی و قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ خواهد بود.

ماده ۹ :
به استناد ماده ۲ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۷۶ شهود با مشخصات زیر این قرارداد را امضا و گواهی می­نمایند.

ماده ۱۰ :
حق ­الزحمه مشاور املاک طبق تعرفه کمیسیون نظارت شهرستان …. بالمناصفه بر عهده طرفین است که هم زمان با امضای این قرارداد مبلغ …. ریال به موجب قبض شماره …. و….پرداخت شد.

ماده۱۱ :
این قرارداد در تاریخ                /              /      ۱۳ ساعت …. در دفتر مشاور املاک شماره …. به نشانی….در سه نسخه بین طرفین تنظیم، امضا و مبادله گردید. مشاور املاک مکلف است نسخ قرارداد را ممهور به مهر مشاور و نسخه اول و دوم را به موجر و مستاجر تسلیم نماید و نسخه سوم را در دفتر مخصوص بایگانی کند. هر سه نسخه دارای اعتبار واحد است.

ماده ۱۲ :
موارد حقوقی مفاد این قرارداد مطابق با مقررات جاری است و تایید می­شود.

نام و نام خانوادگی کارشناس حقوقی
فروشنده                                                 خریدار                                    شهود
نام و نام خانوادگی                             نام و نام خانوادگی                 نام و نام خانوادگی
با احراز هویت متعاملین و مدارک و اسناد مورد معامله، تمام مراتب مندرج در این اجاره نامه به تایید و گواهی اینجانب می­رسد.
مهر و امضای مشاور املاک

قرار داد اجاره خانه

اجاره نامه یا قرارداد اجاره خانه می تواند

  • تا اطلاع ثانوی معتبر باشد؛ یا
  • مدت زمان مشخصی داشته باشد.

قرارداد اجاره خانه ای که تا اطلاع ثانوی معتبر باشد (Toistaiseksi voimassa oleva vuokrasopimus) تا زمانی که مستأجر یا موجر آن را پایان دهد، ادامه خواهد داشت. اگر از پیش نمی دانید که چه مدتی در مسکن زندگی خواهید نمود، این نوع قراداد می تواند مناسب باشد.

قرارداد اجاره خانه ای که مدت زمان مشخصی داشته باشد (Määräaikainen vuokrasopimus) قراردادی است که مستأجر و مؤجر در ابتدا قرار می گذارند که قرارداد اجاره خانه چه زمانی پایان می یابد. قرارداد اجاره خانه ای که مدت زمان مشخصی داشته باشد به طور اتوماتیک و بدون احتیاج به پایان دادن آن، در روزی که در قرارداد ذکر شده است پایان می یابد. اگر می خواهید پس از این تاریخ هم همچنان در مسکن مربوطه زندگی کنید، نیاز به یک قرارداد اجاره جدید دارید.

قرارداد اجاره خانه ای که مدت زمان مشخصی داشته باشد را نمی توان در زمانی که اعتبار دارد پایان داد. این هم شامل مستأجر می شود و هم شامل موجر. اگر از پیش می دانید که برای مدت مشخصی به مسکن احتیاج دارید، قرارداد اجاره خانه ای که مدت زمان مشخصی داشته باشد می تواند مناسب باشد.

پرداخت اجاره بها

اجاره بها معمولاً یک بار در ماه پرداخت می شود. اجاره بها را باید حداکثر در آخرین مهلت پرداخت آن پرداخت نمود. آخرین مهلت پرداخت در قرارداد اجاره خانه ذکر شده است. اجاره بها را با استفاده از انتقال بانکی به شماره حساب موجر واریز کنید. اجاره بها را نمی توان با کارت اعتباری پرداخت نمود.

وثیقه اجاره

هنگامی که در فنلاند قرارداد اجاره خانه می بندید، تقریباً همیشه باید وثیقه بپردازید. این بدان معنی است که پیشاپیش پولی که برابر چند ماه اجاره بها است را به موجر پرداخت می کنید. این وثیقه معمولاً برابر دو ماه اجاره بها است. وثیقه می تواند حداکثر برابر سه ماه اجاره بها باشد.

وثیقه را تا آن روزی که در قرارداد اجاره خانه مورد توافق واقع شده است، به موجر پرداخت کنید. معمولاً پس از پرداخت وثیقه کلید منزل را دریافت خواهید نمود.

هنگامی که قرارداد اجاره به پایان می رسد، منزل مورد بازرسی قرار می گیرد. وثیقه به طور کامل به شما برگردانده خواهد شد در صورتی که

  • به مسکن با دقت رسیدگی کرده اید
  • تمام مبالغی را که قرار گذاشته اید به موجر پرداخت کنید، پرداخت کرده باشید.

اگر در منزل خرابی ایجاد کرده باشید و یا اگر به اندازه کافی اجاره بها را پرداخت نکرده باشید، وثیقه به طور کامل به شما برگردانده نخواهد شد.

از وثیقه نمی توان به عنوان اجاره بهای ماه های آخر استفاده نمود.

مبالغ دیگر

علاوه بر اجاره، برای هزینه ها دیگر نیز پول کنار بگذارید.

آب

معمولاً پول آب هم باید پرداخت گردد. همان زمانی که اجاره بها را می پردازید، پول آب را هم به حساب موجر یا حساب شرکت ساختمانی پرداخت کنید. مقدار پول آب معمولاً به این بستگی دارد که چند نفر در مسکن زندگی می کنند. در صورتی که مسکن کنتور آب داشته باشد، مقدار پول آب به این بستگی دارد که چقدر آب مصرف می کنید.

برق

قرارداد برق را معمولاً باید خودتان انجام دهید. با زنگ زدن به شرکت برق و اطلاع دادن نام تان و آدرس جدید تان، می توانید قرارداد برق ببندید. در صورتی که می خواهید با شرکت برقی که مبالغ کمتری دریافت می کند قرارداد ببندید، می توانید قیمت ها را با هم مقایسه نمائید.

سیستم گرمائی

در صورتی که مسکن دارای سیستم گرمائی مرکزی باشد، هزینه اش معمولاً جزئی از اجاره بهاست. در صورتی که مسکن دارای سیستم گرمائی باشد که با سوخت یا با برق کار می کند، برخی اوقات باید پولش را جداگانه پرداخت نمود.

سونا، محل شستشوی لباس و پارکینگ اتومبیل

چنانچه می خواهید از سونا، محل شستشوی لباس و پارکینگ اتومبیل شرکت ساختمانی استفاده نمائید، اینها معمولاً پولی هستند. معمولاً مبالغ اینها مستقیماً به حساب شرکت ساختمانی پرداخت می گردد.

مبالغ در خانه های ویلائی مستقل

چنانچه در مسکن ویلائی مستقل زندگی می کنید، اغلب باید هزینه سیستم گرمائی و خدمات بردن زباله را خودتان پرداخت نمائید.

پایان دادن به قرارداد اجاره خانه

مدت پایان یافتن قرارداد به آن زمانی گفته می شود که پس از اعلام تمایل به پایان دادن قرارداد، قرارداد هنوز معتبر می باشد. مدت پایان یافتن قرارداد، مربوط به قرارداد اجاره خانه ای می شود که تا اطلاع ثانوی معتبر می باشد.

زمان فسخ اجاره نامه، هنگامی که از طرف مستأجراعلام می شود، یک ماه قبل از فرارسیدن تاریخ انتهای قرارداد بوده ومنظوراز آن یک ماه، یک ماه کامل معادل با تقویم می باشد. توجه داشته باشید که زمان فسخ قرارداد مسکن چگونه محاسبه می شود. معمولاً مهلت فسخ قرارداد تازه از آخر آن ماهی که تمایل به پایان دادن قرارداد اعلام می شود آغاز می گردد. مثلاً اگر بخواهید که در تاریخ ۱/۱۲/ از مسکن نقل مکان بکنید، باید حداکثر در تاریخ ۳۱/۱۰/ اعلام کنید که می خواهید به قرارداد پایان دهید. در غیر این صورت مجبور خواهید بود که اجاره بهای ماه دسامبر را هم پرداخت کنید.

اعلام تمایل به پایان دادن قرارداد را همیشه کتبی انجام دهید. شما باید بتوانید ثابت نمائید که این موضوع را به موجر اعلام کرده اید.

مدت پایان یافتن قرارداد، هنگامی که از طرف موجر اعلام می شود، بستگی به این دارد که قرارداد اجاره خانه چه مدت اعتبار داشته است. در صورتی که قرارداد اجاره خانه کمتر از یک سال معتبر بوده باشد، مدت پایان یافتن قرارداد سه ماه است. در مواقعی که قرارداد اجاره خانه بیشتر از یک سال معتبر بوده باشد، مدت پایان یافتن قرارداد شش ماه است.

قرارداد اجاره خانه ای که مدت زمان مشخصی داشته باشد را نمی توان در زمانی که قرارداد هنوز اعتبار دارد، پایان داد.

اجاره توسط مستأجر به مستأجر دیگر

اجاره توسط مستأجر به مستأجر دیگر به این معنی است که شخص مستأجر بخشی از مسکن را به شخص دیگری اجاره می دهد. اگر این موضوع از نظر موجر اصلی اشکالی نداشته باشد، مستأجر می تواند این کار را انجام دهد. پیش از این که به عنوان مستأجر یک مستأجر دیگر خانه ای را اجاره کنید، مطمئن شوید که مستأجر اصلی حق اجاره دادن مسکن را به مستأجر دیگر دارد. هنگامی که فقط بخشی از مسکنی را اجاره می کنید که صاحب خانه خودش نیز در آن مسکن زندگی می کند هم مستأجر دوم محسوب می گردید.

مدت پایان یافتن قرارداد اجاره خانه برای مستأجر دوم کوتاه تر از مستأجر اول است.

اجاره دادن دوباره

اجاره دادن دوباره به این معنی است که مستأجر کل مسکن را به شخص دیگری اجاره می دهد. همیشه اجازه موجر برای این کار ضروری است. شرایط پایان دادن به قرارداد خانه به همان طریقی که برای مستأجر اصلی است، می باشد